logo

Şanlı Tarihe Yakışır Tesis

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 43 milyon lira yatırımla tamamladığı Antalyaspor Tesisleri, kırmızı beyazlı kulübe devredildi. Antalyaspor'a dünya çapında bir kamp tesisi hediye ettiklerini belirten Başkan Türel, tüm Antalyalıları 7 Ocak'ta bayram havasında geçecek açılış törenine davet etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 43 milyon 187 bin liralık yatırımla dünyanın en iyi kamp ve antrenman tesislerinden biri olarak yapımını tamamladığı Antalyaspor Tesisleri'nin kulübe devredilmesine yönelik tören düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel'in yanı sıra Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk ve teknik direktör Rıza Çalımbay, Antalyaspor Vakfı Başkanı Dündar Uluğkay, Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı Nafiz Tanır katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel'in "En büyük hayalim" dediği, Avrupa'nın en iyi kamp ve spor tesislerinden biri olan Antalyaspor Tesisleri, 7 Ocak Cumartesi günü düzenlenen tarihi törenle açılacak. Başkan Türel, tüm Antalyalıları 7 Ocak'ta bayram havasında geçecek açılış törenine davet etti.

"ÜLKEMÜZ TERÖRE TESLÜM OLMAYACAK"
Konuşmasına Üstanbul'da yaşanan terör saldırında hayatını yitirenlere başsağlığı dileyerek başlayan Türel; "Acı ne kadar büyük olursa olsun terörün normal hayatımızı kesintiye uğratmasına, ümitsizliğe, korkuya müsaade edemeyiz. Çünkü hayatın normal akışını değiştirmeye yönelik girişimlerimiz maalesef terörün değirmenine şu taşır. Terörle mücadeleye rağmen işte Türkiye kalkınmaya, gelişmeye devam ediyor. Aynı şekilde Antalya'mızda her hafta farklı bir yerde ya bir temel atma ya bir açılış törenindeyiz. Üşte bu tesisler de bu inancımızın sadece sözden ibaret kalmadığının en güzel ispatlarından bir tanesidir. Gelecek nesillere gururla bırakacağımız bu eser bugün bizim burada gücümüzü, bu millete olan güvenimizi ve inancımızı göstermektedir."

DEV TESÜSÜ ANTALYASPOR'A HEDÜYE EDÜYORUZ
Menderes Türel, Antalyaspor'un emin ellerde ve yoluna emin adımlarla devam ettiğini söyledi. Başkanlığının ilk döneminde bu projeye başladığını hatırlatan Türel, Üngiltere ve Fransa milli takımlarının kamp tesislerini incelediklerini kaydetti. 2009 yılında görevi teslim ederken projesi ve alanı hazır bir tesisi yeni belediye yönetimine teslim ettiklerini vurgulayan Türel, ancak hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. 2014'te tekrar göreve geldiğinde proje konusunda herhangi bir adım atılmadığını gördüklerini dile getiren Türel, alan tahsisinin de ortadan kalktığını anlattı. Tekrar alan tahsisini çözümlediklerini belirten Türel, "Nikah masasında attığım imza kadar bu tesislerin temel atma töreninde heyecanlanmıştım. Tamamen eksiksiz bir tesisi Antalyaspor'a hediye ediyoruz. 450 günde bitireceğiz demiştik, bitirdik. Eski tesisler altyapının emrinde olacak" dedi.

TÜREL'DEN KOLEJ VE AKADEMÜ MÜJDESÜ
Antalyaspor'la ilgili bir kolej ve akademi hayali olduğunun da altını çizen Türel, "Kolej için 100 dönümlük arazi tahsisini tamamladık. Barcelona Koleji'ni ziyaret ettim. Hayallerimin altında çıktı. Arda ile bunu değerlendirdik. Biz çok daha büyük bir ufukla Barcelona'nın üzerindeki bir tesisi Antalya'ya kazandıracağız. Projesi hazır. Antalyaspor Koleji'nin temellerini atacağız. Ardından akademi ve üniversite var. Ülkokuldan başlayarak yetenek sınavıyla bu okullara öğrenci alınacak ve lise son sınıfa kadar Antalyaspor Koleji'nde Türkiye ve Dünyanın yıldızları olarak gelişecek. Hatta yatılı olacaklar. 10-15 sene sonra Türk Milli Takımı'nın birçok yıldızı Antalyaspor Koleji mezunu olarak altın madalyalar kazanarak bizleri temsil edecek" dedi.

"HAYAL DEDÜLER GERÇEK OLDU"
"Tesisler yapılırken 'hayal görüyor' diyenler oldu. Hayal etmezseniz gerçekleşmez" diyen Türel, "Kötü mü oldu. Bugün Antalyaspor ortalama 10 bin, büyük maçlarda 30 bin biletli seyirciye oynuyor. Stat, trafiği sıkıştırıyormuş. Yapıldı bitti. Onlar da çözülecek. Bir sıkışıklık gören var mı? Gol sesinden sonra taraftarın sesinden hastanedeki hastalar rahatsız oluyormuş. Hastanelerin camları çift katlı. Örümcek kafalılar hep bu hizmetleri engellemek için gayret ettiler. Biz bu hizmetlerin hiçbirini siyasi beklentiyle yapmıyoruz. Bizim bir tek hesabımız var Antalya'nın ve Antalyaspor'un kazanmasıdır. Ülahi bir güç gelse 'Ey Menderes Türel, biz sana bu tesislerin hepsini bağışlıyoruz, sen al şu dosya kağıdını, istifanı yaz ve git. Bu tesisleri biz Antalyaspor'a bahşedeceğiz' dese, o kağıda imza atarım. Yeter ki Antalya kazansın" dedi.

TESÜSLERÜN ÜSMÜNÜ AÇILIŞTA AÇIKLAYACAĞIZ
Türel, tesislere isminin verilmesi ile ilgili olarak ise, milletin parasıyla yapılan tesislere görevdeyken isminin verilmesini prensip açısından doğru bulmadığını kaydetti. Türel, açılış töreninde tesislere verilecek ismi açıklayacağını da sözlerine ekledi. Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün tesislere Menderes Türel adının verilmesini istediğini Türel, şöyle dedi:
"Tesislere benim adımın verilmesi bana büyük gurur verir. Ancak ben devletin, milletin parası ile yapılan tesislere ben görevdeyken adımın verilmesini kabul etmiyorum. Yeni tesislerin adını cumartesi günü açılışta açıklayacağım. Açılışta bir konserin yanı sıra Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli gibi hocalarımızın katılacağı bir maç planlıyoruz."

ANTALYASPOR'UN TESÜSLERÜNE KAVUŞTU
Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, büyük işlerden bahsettiklerini, bunun altını doldurmanın da önemli olduğunu söyledi. Büyük işlerin olabilmesi için en önemli etkenlerden birinin tesisler olduğunu belirten Öztürk, "Birçok tesisi gezdim ancak bu standartlarda bir tesis görmedim. Ünşallah burası bize uğur getirir ve büyük hedefleri tamamlarız. Antalyaspor şampiyonlukları görecek kıvamda olacaktır.
Teknik direktör Rıza Çalımbay da tesislerin Antalyaspor'a uğur getirmesini diledi. Konuşmaların ardından törene katılanlar tesisleri gezdi. Menderes Türel ile Ali Şafak Öztürk kısa bir bilardo maçı yaptı, maçı Türel kazandı. Başkan Türel, gazetecilerle de langırt oynadı.

TESÜS ÖZELLÜKLERÜ
135 bin metrekarelik alanın 17 bin 400 metrekaresi kapalı alan. Tesislerde 4 adet aydınlatmalı çim futbol sahası, 2 adet mini antrenman sahası, 2 adet tenis kort, 1 adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 1 adet fizik tedavi ve rehabilitasyon havuzu, 385 kişilik konferans salonu, seminer ve eğitim odaları, geniş fuaye ve bekleme alanları ile mescit, 126 kişilik konaklama imkanı sunan 64 standart 2 süit toplam 66 adet oda, restoran, oyun salonları, hobi odaları, fitness salonu, SPA, hamam, sauna ve jakuzi, 152 araçlık otopark,1500 kişilik seyirci kapasiteli tribün bulunmakta. Gazetebir

Share
#

SENDE YORUM YAZ