logo

Antalyaspor’un malı deniz mi?

Antalyaspor A takımı ile ilgilenmekten, alt yapıyı yazamaz, konuşamaz hale geldik. Aslında A takımdan çok daha vahim durumda olan alt yapı da öylesine ilginç gelişmeler oluyor ki, insan ‘Nereden başlasam acaba’ sorusunu kendin kendine sormadan edemiyor. Gazeteci Şifa Çiçek, birkaç gündür alt yapı ile ilgili önemli bilgiler ve detaylar paylaşıyor. Torpilli oyuncular, alt yapıda oynayan yabancı futbolcular, ödenen yüksek maaşlar, sportif başarısızlık, disiplinsizlik hepsi başlı başına bir sorun.

Antalyaspor’un malı deniz mi?
Antalyaspor alt yapısına bugüne kadar yapılmayan yatırım, iki sezondur yapılıyor. Antalyaspor alt yapısına ayrılan 2016-2017 sezonu toplam bütçesi 3 milyon TL. Bu çok ciddi bir rakam. Hatta şuan TFF 1. Lig takımı Gaziantepspor ile Antalyaspor alt yapısı aynı bütçeye sahip. Alt yapıya yatırım elbette olmalı. Buna asla itirazım olamaz. Bir yatırım yapmalısınız ki, karşılığını alasınız. Ancak yatırım yaparken; neye yatırım yaptığınız ve nasıl yaptığınız da son derece önemlidir.

BADIA’NIN MAAŞI

Geçtiğimiz sezon Antalyaspor alt yapısının başına İspanyol David Badia getirildi. Kendisi ile projeleri hakkında uzun uzun sohbet etme imkanı buldum. Bana eskiden nasıl olduğunu, şimdi ise neler yapıldığını anlattı. Neydi bunlar, örneğin eskiden alt yapıda oynayan çocuklar içtikleri su şişelerini sahanın kenarını atıyorlarmış, şimdi ise gidip çöp kutusuna atmayı öğrenmişler. Örneğin, daha önce alt yapıdaki oynayan çocukların çorapları değişik renkmiş, şimdi ise hepsi tek renk olmuş. Alt yapı hocaları farklı farklı giyinirken, bugün tek tip eşofman giymeye başlamışlar vs.

Sonra kendin kendime düşündüm, biz David Badia’ya böylesine yüksek bir maaşı bunlar için mi veriyoruz. Zaten bunlar olması gereken, yapılması gereken şeyler. Bunları yapmak için Barselona alt yapısından bir hoca getirmeye gerek yok ki.

GELELİM DAVİD BADİA’NIN MAAŞINA…

David Badia Antalyaspor’dan aylık 22 bin Euro maaş aldığı iddia ediliyor. Yani bu rakam bugünkü kurla çarptığınız zaman aylık 99 bin TL eder. Ayrıca David Badia’nın Antalyaspor alt yapısına getirdiği İspanyol bir de kondisyoner var. O da aylık 4 bin Euro maaş alıyor. Onun da maaşı aylık 18 bin TL. Yani toplam da her iki İspanyol’un Antalyaspor’dan aldığı aylık ücret 117 bin Tl’yi buluyor. Yıllık 1 milyon 170 bin TL eder. Bu da Antalyaspor alt yapısının yıllık bütçesinin neredeyse yarısı.

DİĞER PERSONELİN MAAŞI

Şimdi gelelim diğer personelin maaşlarına. Antalyaspor’da çalışan diğer personelin maaşlarının toplamı aylık 79 bin TL. yani alt yapıda çalışan 31 personelin toplam maaş gideri 79 Bin TL. Sadece Badia’nın ki ise 99 bin TL.

GELELİM KONDİSYONERE

Antalyaspor alt yapısına getirilen İspanyol kondisyoner Javi, bütün programı kendisi veriyor doğru olan da zaten bu. Ancak ortada bir yanlış var.

Nedir o derseniz…

Antalyaspor alt yapısındaki tüm kategorilerin istatistiklerini inceledim. Bütün alt yapı takımlarımız 60. dakikadan sonra düşüşe geçiyor. Ve daha da ötesi gol yiyor. İşte alın size tüm kategorilerin istatistiği.

Çizelgede net bir şekilde görülüyor.

İspanyol kondisyonerin takımların başına getirilmesinin ardından 60’ıncı dakikadan sonra nasıl takımlarımızın düşüşe geçtiği ve yediği gollerdeki artış, net bir şekilde çizelgeye yansımış.

Peki o zaman soruyorum; bu kondisyoner ne iş yapar?

HAK EDİYORLARSA HELAL OLSUN

Ben kimsenin aldığı maaşla ilgilenmiyorum. Hak ediyorlarsa helali hoş olsun. Ancak ben sonuca bakarım. Eğer ki ortada bir başarısızlık varsa, kimse kusura bakmasın birileri de bunun hesabını vermek zorundadır. Çünkü Antalyaspor’un her bir kuruşa çok değerli ve kıymetlidir. Antalyaspor’un çöpe atılacak bir kuruş parası yoktur. Ve kimse Antalyaspor’u deniz gibi göremez… Hürses

Share
#

SENDE YORUM YAZ