logo

Eski başkan ve yöneticilere suç duyurusu

Antalyaspor A.Ş’yi zarara uğratma sebebiyle zararın tazmini için Asliye Ticaret Mahkemesine açılan dava sonrasında Ali Şafak Öztürk, Emin Hesapçıoğlu, Nurettin Ünal ve Mustafa Arslan (yeminli mali müşavir) hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı sahtecilik ve dolandırıcılık suçlar soruşturma bürosuna suç duyurusunda bulunuldu.

Antalyaspor’un eski başkanlarından Gültekin Gencer’in ağabeyi ve aynı zamanda kırmızı beyazlı takımın eski yöneticilerinden Gazanfer Gencer, geçtiğimiz dönem başkanı Ali Şafak Öztürk aleyhine kırmızı beyazlı kulübü zarara uğratmaktan dava açmıştı. Şimdi ise Ali Şafak Öztürk, Emin Hesapçıoğlu, Nurettin Ünal ve Mustafa Arslan (yeminli mali müşavir) hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı sahtecilik ve dolandırıcılık suçlar soruşturma bürosuna suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

GERÇEĞE AYKIRI BÜTÇE

Yapılan suç duyurusunda; “Yönetim kurulu olarak usulsüz ve gerçeğe aykırı bütçe tanzim etmek, gerçeğe aykırı ve usulsüz olarak tanzim edilen bu bütçeyi kullanarak Antalyaspor Spor Faaliyetleri AŞ’nin Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) ileriki dönemde elde edeceği federasyon gelirlerini bankalara temlik etmek suretiyle usulsüz kredi sağlamak, çekilen kredilerle şirketi zarara uğratmak, Antalyaspor AŞ’yi iflas noktasına getirtmek” ifadeleri yer aldı.

GELİRLERİN YÜZDE 25’İ

Dilekçede, TFF Statüsü’nün Kulüplerin Yapısı ve Tescili ile ilgili 76. Maddesi 4 fıkrası uyarınca Antalyaspor AŞ’nin gelirlerini temlik ederken, o yıla ilişkin genel kurulda onaylanan yıllık bütçe gelir tutarının yüzde 25’ini aşmaması gerektiği belirtiliyor. Ali Şafak Öztürk’ün başkanlığı döneminde bu kurala riayet edilmediği belirtilirken, bilançodaki gelir tutarının çok üzerindeki rakamlarda bankalara temlik bulunduğu dilekçede bulunuyor. Suç duyurusunda; bu işlemleri yaparken de kulüp tarafından Türkiye Futbol Federasyonu’na gerçeğe aykırı ve yanıltıcı belgeler sunulduğu iddia ediliyor.

BÜTÇE 164 MİLYON TL

Savcılığa yapılan suç duyurusunda Antalyaspor’un 21/07/2017 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulunda 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü ve bütçenin 164 milyon TL olarak açıklandığı belirtiliyor. Şirket yöneticilerinin yetkileri olmaksızın kasıtlı bir şekilde bütçede değişiklik yapıldığı ve bankalardan kredilerin kullanıldığı belirtiliyor. Yapılan suç duyurusunda normal bir vatandaşın bankadan kredi alabilmek için maaşını normalden yüksek göstermesi ve kredi çekmesi halinde bile dava açıldığı ve ceza verildiği belirtilirken, aynı şekilde Antalyaspor’un da milyonlarca TL kredi çekilip, borç batağına sürükletildiği belirtiliyor.

BÜTÇE FAZLA GİBİ GÖSTERİLDİ

Antalyaspor AŞ yönetim kurulu tarafından 20/10/2017 tarihli ve 2017/63 sayılı bir yönetim kurulu kararının alındığı ve “2017-2018 futbol sezonu için oluşturulan ve TFF’ye iletilen tahmini bütçenin yeniden düzenlenerek revize edilmesine ve TFF’ye verilmesine karar verildiği belirtiliyor. Alınan bu karar sonrasında da yönetim kurulunun yetkisi olmamasına rağmen, 1/6/2017-31/05/2018 tahmini bütçesi 300.100.000 TL olarak gösterildiği dilekçede vurgulanıyor

MALİ MÜŞAVİRE YETKİ VERİLMESİ

Ayrıca suç duyurusunda bu işlemlere istinaden de Mustafa Arslan isimli Yeminli Mali Müşavirden de bir yazı alındığı ve bu yazıda da sanki 164 milyon TL’lik bütçenin bir sene öncesine ilişkin olduğu 1/6/2017-31/05/2018 dönemi için bütçede değişiklik yapılması için yönetim kuruluna yetki verildiğinin tespit edildiği beyan edildiği belirtiliyor. Ayrıca suç duyurusunda; genel kurulda Mustafa Arslan isimli kişiye yetki verilmediği ve bu yetkinin de devrinin yasal olmadığı vurgulanıyor.

GERÇEĞE AYKIRI BİLANÇO

Suç duyurusunda TFF’ye gerçeğe aykırı bilanço sunulduğu ve bu şekilde gelecekteki gelirlerden temlik edilecek olan miktarın artmasının sağlandığı belirtiliyor. Bu şekilde de gelirler temlik edilerek kredi çekildiği belirtiliyor.

KREDİLERİN ÖDENMEMESİ

Suç duyurusunda, temliklerin sonucunda kredilerin ödenmemesi halinde ise Ali Şafak Öztrük ve ailesinin kefaletlerinin devreye gireceği ve banka borçlarının buradan ödeneceği, sonrasında ise ailenin bu ödemeleri Antalyaspor’a rücu edebileceği vurgulanıyor. Bir bakıma bu şekilde Antalyaspor’un kaderinin Öztürk ailesinin insiyatifine bırakılacağı belirtiliyor. Antalya’nın en büyük markası olan Antalyaspor’un bu borç yüzünden kişilerin kontrolüne geçtiği belirtiliyor. hurses

Share
#

SENDE YORUM YAZ