logo

Hakan Özmert, “Günü değil geleceği kurtaralım”

Antalyaspor’un tecrübeli orta saha oyuncusu Hakan Özmert, yabancı sayısının düşmesi gerektiğini vurguladı. Ligde bizi, yani yerli futbolcuları bile zorlayan genç yok. Bu kadar yabancı varken nasıl oynasınlar. Futbolumuz tepeden değil aşağıdan inşa edilmeli!

Antalyaspor’un ligde kalmasında, orta sahadaki performansıyla başrol oynayan isimlerden biri olan Hakan Özmert, FANATİK’e konuştu.

Türk futboluna dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Sistemin yanlış işlediğine dikkat çeken Hakan, “Türk futbolunda değişim hep A Takım’dan başlıyor. En üst kattan başlanarak yapılan bir apartman gördünüz mü hiç! Yok. Futbolumuz bu yüzden kötüye gidiyor. Önce temeli doğru atmalıyız. Genç oyuncu çıkması imkansız. Altınordu’yu takip ediyorum, önce insan yetiştiriyorlar. Yetenekle de birleşince her şey oluyor. Cengiz’le beraber oynadık işte. Her şeyiyle bu günleri göreceği belliydi. Bir büyük transfer daha yapacak” dedi ve ekledi:

‘Rakam artık düşmeli’

“Altyapılar düzelmezse oyuncular kaybolur gider. 12-13 senedir Süper Lig’deyim. Altyapıdan gelen oyunculara bakıyorum. Şu an bizi, yani yerli oyuncuları gelip zorlayacak bir altyapı oyuncusu yok. Zaten ligin yarısından fazlası yabancı, nasıl oynayacaklar gençler! Ben Süper Lig’e ilk çıktığımda 3 yabancı vardı, şanslıydık, şans bulduk değerlendirdik. Ancak şu an gençlerin şansı yok. Cengiz, Çağlar, Abdülkadir, Yusuf… O kadar başka yok.”

‘Yabancı olmasa oynamazlar!’

“Şu anda Süper Lig’de yabancı olmasa asla forma giyemeyecek birçok oyuncu var. Yalnızca yabancı oldukları için oynuyorlar. Ben buna üzülüyorum. İyi yabancıya kimse bir şey diyemez. Çünkü biz de öğreniyoruz. Adebayor’a kim karşı çıkar! Bu sistem yalnızca günü kurtarıyor. Gençlerin çıkması için sayı düşmeli. Bu sene Euro yükseldi, şimdi düşmeye başladı kulüpler rakamları. Şimdiye kadar düşmeliydi zaten.”

‘Emre abi aslında çok seviliyor’

“Emre Belözoğlu benim idolümdü. Onunla oynamak rekabete girmeye çalışmak muhteşemdi. Kamuoyunda sevilmiyor gibi gösteriliyor. Statlarda tepkiler alıyor. Ama ben onunla nereye gittiysem; herkes selfie yapmak, imza almak için yarışıyor. Bir gün ona, ‘Bu sana küfür edenler nerede?’ dedim artık. 5 dakika oturamıyorsun adamla dışarıda, o kadar ilgi var.”

‘Antalya bir daha kâbus görmeyecek’

“Antalyaspor ilk yarıyı çok iyi geçirmedi. Ama Hamza hocanın gelmesiyle çok iyi bir aile ortamı oluştu. Devre arasında geldim. Başakşehir’de şampiyonluğa oynarken Antalya’da ligde kalmaya çalışmak zor elbette. Farklı heyecanlar ikisi de. Profesyoneliz. Şampiyonluğa da oynadığım oldu, ama kariyerimde düşmemeye daha fazla oynadım. O yüzden yarışın ne kadar zor geçeceğini biliyordum ve burada takıma tecrübemizle katkı verdik. Gelecek sezon da oradayız. Sözleşmem var. Yuvam gibi, artık kabus görmeyeceğiz.”

‘Hamza hocanın ayrılığı üzdü’

“Antalyaspor’a giderken zaten bunun mücadelesini vereceğimi bilerek gittim. Ama geçen sezon gerçek anlamda zor bir süreç vardı düşme potasında. Osmanlı düşenler arasında en iyi takımdı. Kadro olarak 5-6 takımdan biri. Genelde aile ortamı Türk oyuncuların ağırlıkta olduğu takımlarda olur. Ancak Antalya’da tam tersi. Yabancılarla çok iyi bir uyum vardı. Ailece hep beraberdik takımla. Malzemecisi, masörü de dahil. Hamza hocanın ayrılığına çok üzüldüm. İyi bir seçimdi Antalyaspor için. Allah yolunu açık etsin. Çok karakterli bir insan. Takımı çok sahiplenmişti.”

‘Başakşehir artık büyük bir takım’

“Başakşehir’de 2 senede futbola dair çok şey öğrendim. Abdullah Avcı futbolu öğretti gerçekten o yaşta. 2 senedir kaçan şampiyonluk var. Ve bu küme düşmeye oynayan takımlara verilen puanlarla. Çok başka bir kulüp Başakşehir. Oraya gittiğinde büyük takımda olduğunu hissediyorsun. Futbolcu orayı kaybetmemek için elinden geleni yapıyor. Hocanın, başkanın bunda çok büyük katkısı var. Bunun üstüne katarak devam edecekler, güncelleniyorlar sürekli. Bu yarışın içinde olurlar her zaman.”

‘Cernat’ı unutamam’

“Çok futbolcuyla oynadım. Emre Belözoğlu’ndan çok şey öğrendim, bir de Florin Cernat. Onunla oynamak gerçekten büyük bir keyifti”.

Share
#

SENDE YORUM YAZ