logo

Petrol istasyonuna Öztürk ailesi mi talip?

Tüzük değişikliği nedeniyle eleştirilen Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı Emin Kemal Hesapçıoğlu, “Antalyaspor’u yönetmek için kimseden icazet almam. Ayrıca bir tane bile hissenin satılmayacağını garanti veriyoruz” dedi

Antalyaspor’da A.Ş. ve Vakıf’tan sonra Kulüp Derneği de yeni başkanını seçti. Geçtiğimiz Cuma günü Antalyaspor Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nde gerçekleşen seçimlerde Emin Kemal Hesapçıoğlu başkan seçildi. Sessiz sedasız sona eren olağanüstü genel kuruldan sonra, deyim yerindeyse kıyamet koptu. Tüzükte yapılan bazı değişiklikler büyük tepki aldı. Tüzük değişikliğinin yeni gelen yönetimden gizlendiği, derneğe ait Lara’daki akaryakıt istasyonunun satılmasının önünün açıldığı, hisse satışının yapılabileceği sosyal medyada dile getirildi. Yapılan bu paylaşımlara çok sayıda eleştiri geldi. İddialara Antalyaspor Kulübü Derneği Başkanı Emin Kemal Hesapçıoğlu yanıt verdi. Akdeniz Manşet’e konuşan Hesapçıoğlu, “Bir tane bile hissenin satılmayacağını garanti veriyoruz” dedi.

*Genel kurul öncesi üyeler, tüzükteki değişiklikten haberdar edildi mi? Bu konuda üyelere bir yazı verildi mi? Oylamayı tüzüğü okutmadan geçirdiğiniz ifade ediliyor. Kısacası tüzüğü gizlediniz mi?
**Tüzük değişikliğinin yapılacağını 15 gün önceden gazeteye ilan vererek duyurduk. Genel kurula gelen her üyemize tüzükte yapılan değişiklikleri içeren bilgilendirme yazısı verildi. Maddenin ilk ve son hali kağıtta yazılıydı. Tüzüğü gizlemedik. Tamamen okunarak oylandı. Daha sonra ‘söz isteyen var mı?’ diye de soruldu. Herkesi bilgilendirdik.

*Tüzük değişikliğinden mevcut yöneticilerin bazılarının haberi olmadığı belirtiliyor. Vakıf Başkanı Nafiz Tanır ile tüzüğü hazırladığınız dillendiriliyor? Bunun doğruluk payı var mı?
**34 arkadaşımla bu derneği yöneteceğiz. Yedek asil ayrım olmadan yapacağız. Seçimden iki gün önce yönetime giren 28 arkadaşı topladık ve yeni tüzüğü okuduk. Sonra ‘itirazı olan var mı?’ diye sorduk. Yaklaşık bir buçuk saat açıklamalar yaptık. Burada amaçlanan, bundan sonra gelecek olanların işini kolaylaştırmak, önünü açmak, rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamak. Seçim günü de bütün yönetici arkadaşlarla Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’nde bir kez daha toplandık ve değişikliklerin tek tek bir daha üstünden geçildi. ‘Aklında bir soru işareti olan var mı?’ diye sorduk. Bu işleri bilen, yıllardır dernek ve vakfın içerisinde olan Nafiz Tanır’dan bilgi aldım. Vakıf başkanı olarak bilmesinde fayda var. Bunun dışında benim kendi avukatım ve mali ekibim gelip birebir değişikliklerle ilgilendi. Yani fikri olan, bilgisi olan herkesten bir şeyler öğrenmeye çalıştık.

*Davulun sizde tokmağın Öztürk ailesinde olacağı söyleniyor. Yakın dostluğunuzdan dolayı onların etkisinde kalacağınız konuşuluyor. Bu mümkün mü?
**25 yıldır Antalyaspor eski başkanı Fikret Öztürk ile bir dostluğum var. Değer verilmesi gereken bir aile. Yaptıkları ve yapmayı halen planladıklarıyla, sosyal yönlerinden dolayı da Türkiye’ye değer katan bir aile. Bunun dışında bir önceki başkanımız Mustafa Yılmaz beyle de çok yakın dostluğum var. O’nun da sözlerinin değerli olduğunu düşünüyorum. Fakat burası Antalyaspor Kulübü Derneği. Emin Hesapçıoğlu olarak ne Öztürk ailesinden ne de Mustafa Yılmaz beyden icazet, olur almama gerek yok. Bu yapılar zordur. İstemeyen kimse bunu almaz. Alan da kendi kararını kendisi vermeli. Sonuç olarak kimseden icazet almadık, almayı da düşünmüyoruz.

*Hisse satışı konusu çok tartışılıyor. Buna neden gerek duydunuz? Yarın alacaklı herhangi biri gelip ‘hisse almak istiyorum’ derse ne yapacaksınız?
**Buradaki hedefimiz hisse satışı değil. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir yapı kurduk. Antsu diye bir yapı. Bu maddeyle ilgili yarın Büyükşehir’den hisse almak istersek alabilelim, satmak istersek de satabilelim diye değişiklik istedik. Herkesin aklında şu var. Antalyaspor A.Ş.’nin hissesinden bir satış olur mu? Yönetim kurulu olarak bir tane bile hissenin satılmayacağını garanti veririz. Böyle bir düşünce zerre kadar aklımızda yok. Bırakın hisse satışını yönetime sormayı, genel kurula bile sorulmasını yetersiz bulurum. Şehrin tamamına sormak lazım. Onun için bu kaygılara gerek yok. Böyle bir beklentimiz yok. Alacaklı biri gelse hisse istese vermem. Dernek olarak para üreten bir konumdayız. Bir kez daha söylüyorum. Almak isteyen birine vermem derim. Yönetim kurulu da aynı tepkiyi verir.

*Yeni tüzükte derneğin sahibi olduğu malları ipotek veya rehin verilebileceği maddesi var. Camiada kulübe ait olan petrol istasyonunun kullanılması için böyle madde konulduğu söylemleri var. Olayın aslını sizden öğrenebilir miyiz?

**Doğrudur ipotek verebilmeyi istiyoruz. Eski başkan Cihan Bulut döneminde bir istasyon yeri vardı ve satıldı. Yani derneğin zaten satma yetkisi var. İpotek verme yetkisi yoktu. Biz de elimizdekini kaybetmeyelim, elimize farklı fırsatlar çıkabilir diye bu maddeyi koyduk. Antalyaspor A.Ş.’nin ihtiyaçları var. Ödenmesi gereken paralar var. Bizim paralarımız temmuzdan sonra gelecek. Derneğin Lara’daki petrol istasyonun ipotek vermek için Ziraat Bankası ile bir görüşme yapıldı. Olabilir denildi. Ayrıca şirket kriterlerine göre baktığınızda zarar eden bir Antalyaspor A.Ş. var. Borcu olan, gelir gider dengesi bozuk, zarar eden bir şirket. Böyle bir şirkete hangi banka para verir. Daha önce alınan bütün paralar Fikret Öztürk’ün şahsi imzalarıyla alınmış paralardır. İhtiyaç anında el aleme muhtaç olacağımıza, kapı kapı dolaşacağımıza yeri ipotek verebiliriz. Değilse transfer yapamayız. Gerçekten ihtiyaçsa ne yapalım? Kulübe nereden kaynak yaratalım? İyi para veren olursa, bana sorarlarsa satılsın derim. Alıcı var mı? Bir tane bile alıcı yok şu anda.
RÖPORTAJ: Şifa ÇİÇEK

Share
#

SENDE YORUM YAZ