logo

Spor – siyaset – ticaret üçgeni rantta patladı

Antalyaspor Kulüp Başkanı Ali Şafak Öztürk’ün ağlayarak yaptığı basın toplantısının ardından patlak veren spor, siyaset ve ticaret üçgeninde rant kavgası, olayları gün yüzüne çıkardı.
MOLOZ DÖKÜM ALANI HİKAYESİ

Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 40 dönümlük, sonra ise 1.014. 474,33 m2’lik arazi moloz döküm sahası olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kullanım hakkı verildi.

ÖNCE 40 DÖNÜMLÜK ALAN

Antalya Büyükşehir Belediyesi öncelikli olarak 40 dönümlük moloz döküm sahasını Antalyaspor’a destek olması adına Antalyaspor Derneği’ne tahsis etti. 40 dönümlük moloz döküm sahasının işletme hakkını Antalyaspor Kulübü, Antalyaspor Sportif İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile protokolün imzalanması talebini Antalyaspor Derneği’ne sözlü iletti

HAZİRAN’DA KURULDU, AĞUSTOS’TA İŞİN TALİBİ OLDU

40 dönümlük moloz döküm sahasının işletme hakkı protokolünün Emin Hesapçıoğlu, Bora Terzioğlu, Mehmet Nurettin Ünal, Sabri Ünver, Şefik Öz ve Antalyaspor Spor Faaliyetleri Ticaret Sanayi A.Ş. ortaklığıyla 8 Haziran 2017 tarihinde kurulan Antalyaspor Sportif İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile imzalanması sözlü talibine karşın Antalyaspor Derneği, talebi yazılı istedi.

DEVREYE YENİ ŞİRKET GİRDİ

Antalya Kulübü yazılı talepte bulunmadığı gibi yeni kurulan Antalyaspor Sportif İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. kendi işletme donamımı olmadığından dolayı 3. firmayı devreye soktu. 14 Temmuz 2017 tarihinde Ankara’da Şakir Alataş ile Yunus Tunç ortaklığıyla kurulan ve 27 Temmuz 2017 tarihinde Antalya’da şube açan Bamtaş İnşaat Taahhüt Maden Sanayi Ticaret A.Ş. 40 dönümlük moloz döküm sahasına gerekli olan makine parkuru ve kantarı kurmasın karşın Antalyaspor Derneği, kendi ortağı olduğu Antalyaspor Spor Faaliyetleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi ile 2 Ağustos 2017 tarihinde protokolü imzalama kararı aldı. Antalyaspor Kulübü’yle imzalanan protokolün teslim alınmaması gelen iddialar arasında yerini aldı.

İKİNCİ PROTOKOL

Orman Genel Müdürlüğü 3 Ağustos 2017 tarihinde Kepez İlçesi Kızıllı Mevkii’nde bulunan 1.014.574,33 m2’lik arazisini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi ise, moloz döküm sahasını devrini Antalyaspor Derneği’ne devri için 13 Eylül 2017 tarihinde Genel Sekreter Birol Ekici’ye yetki verdi.

DERNEK 2 SAHAYI DA BEKLETMEDİ

Antalyaspor Kulübü’nün gelir elde etmesi adına Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalyaspor Derneği’ne devrettiği 1.014.574,33 m2’lik arazinin protokolü de iç bekletilmeden yine Antalyaspor Spor Faaliyetleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi ile imzalandı.

DERNEK HAKLARINI DEVRETTİ

2 moloz sahası protokollerini zaman kaybetmeden devrini yapan Antalyaspor Derneği, Antalyaspor Kulübü’nün kazanım sağlaması adına sorumluluğunu yerine getirdi. Moloz döküm sahasının işletme hakkını elinde bulunduran Antalyaspor Kulübü’nün işletmeyi kime vereceği konusunda pazarlıklar başladı.

BAM TELİ NEREDE KOPTU?

Antalya Belediyesi’nden tam destek alan, Antalyaspor Derneği’nden tüm moloz döküm sahası alanlarının işletmesini protokolle elinde bulunduran Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk’ün 15 Kasım 2017 tarihinde ani bir kararla basının karşısına geçerek, ‘siyasiler verdiği sözü tutmadı, genel kurula gidiyoruz’ sözleriyle gözyaşlarına hakim olamadan yaptığı açıklama karşısında kamuoyu hayretler içinde kaldı.

HAYALLER MİLYON DOLAR, GERÇEKLER BİRİM FİYATI

Öztürk’ün açıklamasına kamuoyu yanıt arayınca 10 Kasım 2017 tarihinde Menderes Türel’in başkanlık etmediği Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda hafriyat ve inşaat atığı imha ücretinin 7 TL’den 3.5 TL’ye düştüğü ortaya çıktı.

SESLER YÜKSELDİ

Gerek siyaset, gerek yerel yönetimlerden tam destek almasına karşın bir de siyasetçilerin sözünü tutmadığını dile getirdiği toplantıda ‘Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile Vali Münir Karaloğlu’na teşekkür eden Öztürk’e jet yanıt Başkan Türel’den geldi. Türel, sosyal medya hesabından Öztürk’e verdiği yanıt şu oldu: ‘Türkiye’de hangi kulüp Belediye Meclisi’nde oy birliği ile alınmış karar neticesinde yıllık en az 20 milyon TL sabit gelir kaynağına kavuşturulmuştur?’

YÖNETİM DÜŞÜYOR KORKUSU

Yakın bir zamanda yönetiminden 6 kişinin istifa etmesinin ardından kamuoyunda moloz döküm sahasıyla ilgili yaşananlarla Antalyaspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Nadire Konuk istifa etti. 3 kişinin daha istifa etmesi durumunda Antalyaspor Kulübü yönetiminin düşeceğinin konuşulması Başkan Ali Şafak Öztürk’ü harekete geçirdi.

GERİ VİTESLİ İKİNCİ TOPLANTI

İlk basın toplantısının aksine ‘Menderes Türel’ ana konulu toplantısında Öztürk, şunları kaydetti: “Bazı sitemler oldu, onun bize, bizim ona… Olması gereken oldu. Biz akşam beraberdik. Onunda söylediği ‘hem babam konusunda, Fikret abi benim babam gibidir, sen de bizim kardeşimiz gibisin’ dedi. Aynı şekilde bizim de bu görüşümüz olduğunu söyledim. Menderes Başkan benim ağabeyimdir. Antalyaspor’a yaptıkları inkâr edilemez.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Konuşmasının devamında Antalyaspor ve kente ihanet edenlerin varlığından söz eden Öztürk, Antalyaspor yönetiminin başarısının istenmediğini dile getirerek şunları kaydetti: “Antalyaspor’a zarar veren kişiler var. Eğer bu organize bir şekilde oluyorsa ve çeşitli konularda da kendi menfaatlerini çok üst düzeyde ileri çıkararak, bazı zarar vermeye çalışılan hamleler geliyorsa bunları daha iyi araştırmak lazım, konuşmak lazım. Antalya şehrinin ve Antalyaspor’un bağırsaklarını temizlemesi lazım..! Burada şehre ve spor kulübüne ihanet eden insanlar var. Kişisel çıkarları için gerek yönetmeye çalışan, gerekse yönetimde olmaya çalışanlar olsun, gerekse de bundan çeşitli finans kazanmak isteyenler olsun ya da ün bekleyenler olsun. Bunlar normaldir ama bu kadar organize bir şekilde olması, bunların da bazı şeylerin üstünün kapalı olması, konuşulmaması bizi çok rahatsız ediyor.”

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalyaspor Derneği başta olmak üzere her türlü desteği alan Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk’ün ‘Antalya şehri ve Antalyaspor’un bağırsaklarının temizlenmesi lazım’ tespitinde kim ya da kimleri kastetmektedir?

Başkan Öztürk’ün dediği; Kişisel çıkarları için gerek yönetmeye çalışan, gerekse yönetimde olmaya çalışanlar, gerekse de bundan çeşitli finans kazanmak isteyenler kimdir?

Antalyaspor Derneği tarafından devir protokolü Ağustos ayında yapılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi işletilmesi işinin yetkisi Antalyaspor’dayken Başkan Öztürk ve yönetimi, birim fiyatın düşürüldüğü Kasım ayı Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’na kadar sahanın işletilmesini neden başlatmadı? Bu süreçte neler yaşandı?

Protokol gereği Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu ve Döşemealtı gibi büyük merkez ilçelerinden çıkan hafriyat toprağının dökülmesi adına hesap yapan Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, sahaya dökülenlerin ayrıştırılmasıyla elde edilecek gelirden haberdar mı?

Tartışmaya konu olan ve kamuoyuna açıklanmayan gerçek moloz döküm sahasının işletilmesi işinin Antalyaspor Kulübü tarafından hangi 3. şirkete verileceği tartışması mı? Kamuoyu merakla bu soruların cevabını bekliyor.

PROTOKOL METNİ

TARAFLAR

MADDE 1: Bu protokolün tarafları Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalyaspor Kulübü Derneği’dir.

TANIMLAR

MADDE 2:

Bu protokolde geçen;

Büyükşehir Belediyesi: Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı

Dernek: Bünyesinde amatör spor branşı barındıran Antalyaspor Kulübü Derneği’ni

HYBS: Harfiyat Yönetim Bilgi Sistemi yazılımını,

Harfiyat Toprağı: İnşaat öncesinde arazinin hazırlanması aşamasında yapılan kazı ve benzeri faaliyetler sonucunda oluşan toprağı,

İnşaat Atıkları: Konut, bina, köprü, yol ve benzeri alt ve üst yapıların yapımı esnasında ortaya çıkan atıkları,

Yıkıntı Atıkları: Konut, bina, köprü, yol ve benzeri alt ve üst yapıların tamiratı tadilatı, yenilenmesi, yıkımı veya doğal bir afet sonucunda ortaya çıkan atıkları,

Atık Üreticisi: Faaliyetleri sonucu atık oluşumda neden olan kişi, kurum, kuruluş ve işletme ve/veya atığın bileşiminde veya yapısında bir değişikliğe neden olacak ön işlem, karıştırma veya diğer işlemleri yapan herhangi bir gerçek ve/veya tüzel kişiyi,

Atık Taşıma Aracı: Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından belirleniş fiziki şartlara haiz HYBS sistemine kaydı yapılarak plakasına özel atık taşıma belgesi ile lisanslandırılmış araçları, ifade eder.

AMAÇ

MADDE 3:

Bu protokolün amacı; Protokol konusu işin 5216 sayılı Büyükşehir Kanununun 7. Maddesinin (m) bendinde yer alan ‘’… gerektiğinde amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapmak, malzeme vermek ve gerekli desteği sağlamak’’ hükmü gereğince Büyükşehir Belediyesi görev, yetki ve sorumluluğundaki hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atık sahalarının tesis edilmesi, işletilmesi ve yönetiminin Antalyaspor Kulübü Derneğince yapılmasıdır.

DAYANAK

MADDE 4:

5393 SAYILI Belediye Kanunu 75. Maddesi, 5216 sayılı Büyükşehir Kanununun 7. Maddesinin (m) bendi ve Antalyaspor Kulübü Derneği tüzüğü.

KAPSAM

MADDE 5:

Orman Genel Müdürlüğünün 03.08.2017 tarih ve 147 sayılı Olur’u ile Antalya İli, Kepez İlçesi, Kızıllı Mevkii Asar Serisi 183, 203, 204 numaralı bölmeler içinde bulunan 1.014.574,33 m^2’ lik alanın 20.03.2046 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesine Katkı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi olarak kullanmak üzere tahsisi yapılmıştır.

Bu iş; Koordinatları protokol eki verilen sahanın Dernek tarafından protokol eki teknik şartnamelere göre işletilmesi, sahada kurulacak III. Sınıf düzenli depolama tesisine Antalya ili il mülki sınırları içerisinde bulunan ilçelerden gelecek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili mevzuatlarına uygun atıkların bertarafının ve Antalya İli Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu ve Döşemaltı ilçelerindeki hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının Antalya Harfiyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Yönetim Planı kapsamında Dernek tarafından işletilmesi işidir.

Protokolde konu alanın işletilmesinde her ne sebeple olursa olsun sorun çıkması halinde, Dernek tarafından önerilecek yani hafriyat ve depolama alanları ile ilgili teklifi, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınır. Meclisin değerlendirilmesinden sonra taraflar arasında ek protokol yapılır.

Antalya Spor Derneği yeni hafriyat alanları için müracaat edebilir. Bu başvurular meclis tarafında değerlendirilir.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YÜKÜMLERİ

MADDE 6:

6-1 Orman Genel Müdürlüğünün 03.08.2017 tarih ve sayılı Olur’u ile Büyükşehir Belediyesine Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi olarak Kesin İzin tahsisi yapılan (Ek-1)’ de koordinatları verilen sahanın yer teslimini yapmak,

6-2 Söz konusu alanın projesinde ve teknik şartnamede (Ek-2) belirtilen hususlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili denetimleri yapmak,

6-3 Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından belirlenen atıkların bertaraf ve geri kazanım ürünlerinin satış bedellerini Derneğe bildirmek,

6-4 Dernek tarafından sahanın işletilmesi esnasında bertaraf bedelleri ve geri kazanım ürünlerinin satış bedellerinin Meclis kararlarına uygun şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek,

6-5 HYBS ile ilgili tüm faaliyetleri yönetmek, denetlemek ve kontrol etmek,

6-6 HYBS üzerinden depolama, gececi depolama, rekreasyon/rehabilite ve bertaraf sahalarının belirlenmesi ve tanımlanmasını sağlamak,

6-7 HYBS üzerinden Antalya ili gelinde çalışacak tüm atık taşıma araçlarına Taşıma İzin Belgesi vermek, bu araçların düzenli kontrollerini sağlamak,

6-8 Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan yönetim planına uygun olarak işletme faaliyetlerini sürdürmektir.

6-9 Büyükşehir Belediyesi, tahsilat yapma hak ve yetkisini Derneğe tanıyacaktır.

DERNEĞİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

MADDE 7:

7-1 Dernek, 2017 yılı için 366.289,72 £+KDV bedelinin %10 fazlasını protokolün imzalanmasını müteakiben Büyükşehir Belediyesine ödeyecektir. Her yıl Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen arazi izin bedellerinin %10 fazlasını yılsonuna kadar Büyükşehir Belediyesine ödeyecktir.

7-2 Bahse konu sahanın Büyükşehir Belediyesi tarafından Orman Genel Müdürlüğünden yeniden kiralanması durumunda oluşacak bedelleri Dernek tarafından ödenecektir.

7-3 Dernek, işletme süresince her yıl elde edilen cironun %10’unu bir sonraki yılın Şubat ayının 20 sine kadar Antalya Büyükşehir Belediyesine ödeyecektir.

7-4 Büyükşehir Belediyesi tarafından yer teslimi yapılan alanın sabotaj, yangın gibi tehlikelere ve doğal afetlere karşı her türlü tedbirleri Dernek alacaktır.

7-5 Doğal afet, tedbirsizlik, dikkatsizlik, ihmal, kusur gibi nedenlerle vuku bulacak zarar ve ziyandan doğabilecek bedeller Dernek tarafından karşılanacaktır.

7-6 Dernek , yer teslimi yapılan taşınmazı teslim aldığı tarihten, Büyükşehir Belediyesine teslim ettiği güne kadar çevreye veya üçüncü kişilere vereceği her türlü zarar ve ziyandan (kaza dahil) sorumlu olacak, bundan dolayı Büyükşehir Belediyesi sorumlu tutulmayacaktır.

7-7 Yapılacak tesislere ilişkin Büyükşehir Belediyesinin onayını alarak tüm projeler protokol eki teknik şartnamelerine göre yapacak, mevzuatlar kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinleri alacaktır,

7-8 Protokol ekinde Avan Projesi verilen, 26.03.2016 tarih ve 27533 sayılı Atıkların Düzenli Depolamasına Darir Yönetmelik kapsamında kurulacak. III. Sınıf Düzenli Depolama ve Geri Kazanım Tesisi projeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulacaktır. Bakanlık onaylı projesine uygun olarak, onaylı projenin Derneğe tesliminden itibaren III. Sınıf Düzenli Depolama ve Geri Kazanım Tesisi Büyükşehir Belediyesinin onaylayacağı projeye uygun olarak 5 yıl içinde Dernek tarafından tamamlanarak işletmeye açılacaktır.

7-9 Tesisin tüm işletme giderleri ( elektrik, su, telefon, güvenlik vb.) ile alt yapı elemanlarının yapım ve tesis işlemleri Dernek tarafından karşılanacaktır.

7-10 Dernek, projesine uygun olarak yaptığı imalatlar için Büyükşehir Belediyesinden hiçbir ücret talep edemez. Protokol süresinin sonunda bu imalatları hiçbir bedel talep etmeksizin sağlam, kullanılır vaziyette Büyükşehir Belediyesine terk eder.

7-11 Orman Genel Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan taahhütname de yer alan şartlara Dernek aynen uymayı kabul ve taahhüt eder.

7-12 Dernek, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Bağlı Kuruluşları ile Büyükşehir Belediye Şirketleri tarafından bertaraf için sahaya getirilen hafriyat atıklardan hiçbir şekilde ücret talep edemez.

7-13 Dernek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi tarafından yapılacak spor etkinlikleri, spor programları ve eğitimleri alanında iş birliği yapacaktır.

7-14 Dernek, HYBS üzerinden depolama, geçici depolama, rekreasyon ve bertaraf sahalarının işletilmesini sağlayacak, sahanın doluluk oranını güncel olarak sisteme girişleri tamamlanacaktır.

7-15 Dernek HYBS üzerinden gerekli ücretleri Taşıma ruhsatı almış atık taşıma aracı sahiplerinden bildirilen atık miktarı göz önünde tutularak tahsil edecektir.

7-16 Dernek, HYBS üzerinden talep ettiği, saha doluluk oranlarının reel doluluk oranı ile karşılaştırabilmek için en az ayda 1 sahalarda ölçüm yapacak, hazırladığı raporları Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Denetim ve İşletme Müdürlüğüne sunacaktır.

7-17 Dernek, işbu sözleşmedeki hak ve yükümlülüklerini bizzat ifa edileceği gibi, bu hak ve yükümlülüklerini kısmen veya tamamen üçüncü kişiler vasıtası ile de ifa edilebilir

7-18 Dernek, iş bu sözleşme konusu işlerle ilgili Büyükşehir Belediyesi adına münferiden ve münhasıran tahsilat yapacak veya yaptıracaktır.

DEĞİŞİKLİK

MADDE 8:

8-1 Protokol hükümleri karşılıklı yazılı mutabakatla değiştirilebilir.

8-2 Protokolde hüküm bulunmayan konuların ortaya çıkması haline ek protokol yapabileceği gibi, karşılıklı yazılı mutabakatla konunun düzenlenmesi de sağlanabilir.

8-3 Orman idaresi tarafından depo amaçlı tahsis edilen alanlarla ilgili olarak izin süresi dolmadan iznin iptal edilmesi durumunda sadece Orman idaresinin tahsisi etmiş olduğu alanın kullanımı iptal edilecektir.

UYUŞMAZLARIN ÇÖZÜM ŞEKLİ

MADDE 9:

Taraflara arasında protokolün yorumlanması, ifası, ihlali veya uygulanması ile ilgili olarak veya bir bicide işbu protokol ile ilgili olarak ortaya çıkıp da karşılıklı görüşmeler ve iyi niyet yoluyla çözüme kavuşturulamayan ile ilgili Antalya Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili olacaktır.

YÜRÜRLÜK

MADDE 10:

İşbu protokol taraflarca imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ve 20.03.2046 tarihinde sona erer.

YÜRÜTME

MADDE 11:

Protokol hükümleri BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ve DERNEK tarafından yürütülür.

İş bu protokol 11 (Onbir) maddeden ibaret olup, taraflar arasında …/…/2017 tarihindeki iki (2) nüsha olarak imza edilmiştir.

Antalyaspor Kulübü Derneği Adına

Nafiz Tanır(Dernek Başkanı)

Antalya Büyükşehir Belediyesi Adına

Birol Ekici (Başkan A. Genel Sekreter).. (HÜRSES)

Share
#

SENDE YORUM YAZ